MENU
ÚSPĚCHY
Webový časopis Neťák stanul na 1.místě v soutěži Junior Erb roku 2013. Neťák vyhlášení
ANKETA
Kolik let letos oslaví budova jindřichohradeckého gymnázia od doby prvního vyučování v ní?

400 (2965 hl.)
 
135 (1025 hl.)
 
222 (917 hl.)
 
90 (848 hl.)
 
45 (892 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 6647
VYHLEDÁVÁNÍ
QR KÓD
Qr kód
Stalo se

Den železnice 2012 v J.Hradci

Dne 27. září roku 1825 vyjel slavnostně George Stephenson se svoji parní lokomotivou nazývanou LOCOMOTION po anglické dráze Stockton - Darlington. Tento mezník v železniční dopravě si přípomínáme i dnes po mnoha letech oslavami Dne železnice. V Jindřichově Hradci byly přichystány na sobotu 22.9.2012.

  Pravidelná návštěva se stává takřka nudnou, leč stále zajímavou

Jako každoročně, tak i letos byl připraven pro všechny návštěvníky z širého světa docela zajímavý program. Speciální jízdy po úzkých kolejích s dieselovou lokomotivou Faur T 48.001 do odstavné haly v Lovětíně, možnost svezení se na drezínách obou rozchodů , prohlídka pracovišť dráhy, modelové kolejiště, vlaková pošta, výstava vozidel, hry pro děti ... Zajímavý program to zajisté je, ale pro pravidelného návštěvníka této akce se stává v určitých bodech nudným. Neškodilo by každoroční zpestření či zlepšení k lepšímu, což v některých případech nelze tvrdit. Prohlídky haly v Lovětíně jsou již bez komentáře, stejně tak je na tom lokomotivní depo JHMD a.s. Abych jenom nekřivdil, musí se nechat, že pokud byste měli nějaký speciální dotaz, určitě se doptáte u přítomného personálu. I malé zpestření by se našlo - v podobě výstavy o historii vlakové pošty s názornou ukázkou v úzkorozchodném poštovním voze DF/u 647 nebo krátké objevení se loďovlaku, který ten den přepravoval vodáky proti proudu Hamerského potoka. I přesto si nemůžu pomoc - stále tomu něco chybí ...

(pro fotogalerii klikněte na úvodní foto!)


Parní vlak v dopoledních hodinách - velké lákadlo

O tom, že největší lákadlo snad každého Dne železnice je parní lokomotiva, zajisté svědčí návštěvnost v její přítomnosti. Letos si na svoje táhlo přivěsila soupravu vozů původem rumunská parní lokomotiva "Rešica" U 46.001, která se s ní vydala do Nové Bystřice podle jízdního řádu pravidelných víkendových parních vlaků v září, tj v 10:50 hodin z J.Hradce. Dvanáctá hodina se však stává zakletou. Po úderu poledne se lidé začínají z nádraží vytrácet. Snad za to může vyprázděný žaludek. Faktem ale zůstává, že ani v pozdnějších odpoledních hodinách, před koncem celé akce, netrpí jindřichohradecké nádarží přeplněností.

 Modelové kolejiště a historie úzkokolejky

Bývalé skladiště na jindřichohradeckém nádraží začalo zase sloužit železnici. Do bývalého bazaru se nastěhovalo modelové kolejiště. Krom toho zde pozorný návštěvník nalezl i několik historických fotografií z provozu úzkokolejky a něco málo historických železničních předmětů.

Lákadla pro děti

Spoustu atrakcí bylo připraveno i pro děti. Nejen Kinematovlak - vagón s pohádkami, ale i Vláček hraček, skákací hrad a jiné soutěže. Přítomni byli i hasiči se svojí technikou.

 Co dodat na závěr? Můžeme být rádi, že vůbec nějakou železnici máme a dokáže fungovat. Proto bychom neměli vynechat příležitosti k jejímu bližšímu poznání. 


| Autor: Jan Oliva | Vydáno dne 29. 09. 2012 | 2431 přečtení | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
VIDEA

Rallye Č.Krumlov 2013, (c) Josef Bartůšek
NÁHODNÝ OBRÁZEK
Muzejní noc 2013 - 13
Muzejní noc 2013 v J.Hradci.
zobrazení: 913
známka: 0
FACEBOOK
Chceš spolupracovat?
Chceš se stát naším redaktorem? Tak neváhej a ozvi se na e-mail joliva@centrum.cz!
ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
(c) 2011 - 5.ZŠ JH & Jan Oliva
Grafika (c) Robert Kubíček - http://alfa.roboot.cz