MENU
ÚSPĚCHY
Webový časopis Neťák stanul na 1.místě v soutěži Junior Erb roku 2013. Neťák vyhlášení
ANKETA
Kolik let letos oslaví budova jindřichohradeckého gymnázia od doby prvního vyučování v ní?

400 (2965 hl.)
 
135 (1025 hl.)
 
222 (917 hl.)
 
90 (848 hl.)
 
45 (892 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 6647
VYHLEDÁVÁNÍ
QR KÓD
Qr kód
Výlety

Muzeum průmyslových železnic

O tom, že i nepoužívané a nadbytečné věci mají svou hodnotu a dá se z nich vybudovat fungující muzeum se můžete přesvědčit v Muzeu průmyslových železnic (MPŽ) ve Zbýšově nedaleko od Brna, kde najdete cca čtyři desítky průmyslových lokomotiv.

 Bývalá důlní dráha

Původní dráha, projektovaná jako koňská, měla vést z Božího Požehnání (dnes Zastávka u Brna) přes Babice a Zbýšov až do Oslavan. Ještě před stavbou se změnil plánovaný koňský provoz na parní a při realizaci nedošlo k prodloužení dráhy až do Oslavan. A tak byl 10.8.1862 otevřen necelých 5 kilometrů dlouhý úsek důlní dráhy z nynější Zastávky u Brna do Zbýšova.

Se zánikem dolu Jindřich II. byla v roce 1993 již jako vlečka dráha uzavřena. Jak už se to u nepotřebných věcí stává, tak koleje měly být rozřezány a pozemky rozprodány.  Avšak šťastnou náhodou tento záměr nevyšel a v roce 2005 ji odkoupilo MPŽ, které trať přestavuje z původního normálního rozchodu 1435mm na úzký rozchod 600mm. Takto už je přestavěna polovina dráhy do obce Babice, kde vznikla výhybna. Centrem muzea je část areálu bývalého dolu Jindřich za přejezdem ve Zbýšově.

 ... více

(pro fotogalerii klikněte na úvodní foto!)Tři trakce

Když do Zbýšova zavítáte, budete moci spatřit nepřeberné množství vozidel nejen hnacích, ale i hnaných. Hlavní lákodlo pro mnohé návštěvníky tvoří parní lokomotiva BS 80 (č.16) vyrobená roku 1951 pod výrobním číslem 2958 v ČKD Praha, která je majetkem NTM Praha. Můžete ji spatřit v čele výletních vlaků vypravovaných na zbýšovské dráze (info o jízdách - www.mpz.cz). Mezi další zatím neprovozní parní lokomotivy patří např. R IIIc (č.3),  typ Eiche/Delda od firmy Henschel s v.č. 12311.

BS 80

Dalším z mnoha vozidel, které si zaslouží obdiv je elektrická lokomotiva Siemens & Schuckert č.13 původem z chemičky v Ústí nad Labem. Byla vyrobena v roce 1908 a jako palivo sloužilo 220V střídavého proudu. Při troše štěstí ji můžete spatřit i v pohybu díky speciálnímu vozu, který zajiš'tuje zdroj proudu.

Řídící pult lokomotivy č.13

Nesmíme opomenout ani motorové důlní či povrchové lokomotivy, které tvoří valnou většinu sbírek muzea. Např. BN 30, BN 15, BN 60, BND 30 a další.

Ani průmyslové železnice se neobešly bez vagónů. Ve sbírkách MPŽ můžete najít různé kiplóry, hunty, osobní vozy pro přepravu horníků, zdravotnický hornický vůz i výletní vozy pro přepravu cestujících při muzejním provozu.

 Krásný zážitek
 
Nepříliš radostná zpráva nás čekala hned u vstupu do muzea. Zde nám bylo oznámeno, že parní lokomotivy, která ten den měla jezdit, se při dopoledních jízdách pochroumala regulátor a z bezpečnostních důvodů byla odstavena. Na lokomotivě bylo pracováno, a tak byla k večeru opět k dispozici. My jsme ji však díky zpátečnímu spojení již plně pod parou nezastihli. Musela nám tedy stačit projížďka vlakem do Babic s dvojící dieselových lokomotiv BN 30. Sice čoud spálené nafty není to, co dým černého uhlí (hlavně co se vůně týče :-) ), ale to neměnilo nic na pěkné projížďce. Při příjezdu zpět do areálu zbyl čas na prohlídku vystavených vozidel i modelového kolejiště. Po náročném odpoledni bylo třeba načerpat síly v občerstvení U sacího napaječe.
 
Modelové kolejiště
 
Navštěvu vřele dporučuji nejen fandům železnice, ale i všem ostatním. Stojí to za to! 

| Autor: Jan Oliva | Vydáno dne 15. 09. 2012 | 2211 přečtení | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
VIDEA

Rallye Č.Krumlov 2013, (c) Josef Bartůšek
NÁHODNÝ OBRÁZEK
Majáles 2013 - 9
V Panské ulici.
zobrazení: 873
známka: 0
FACEBOOK
Chceš spolupracovat?
Chceš se stát naším redaktorem? Tak neváhej a ozvi se na e-mail joliva@centrum.cz!
ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
(c) 2011 - 5.ZŠ JH & Jan Oliva
Grafika (c) Robert Kubíček - http://alfa.roboot.cz